3 Boyutlu Korku

 • Tarih: Eylül 17th, 2009
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (9 votes, average: 8,56 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: HABERLER

Paylaş:

Korku janrında 3 boyutlu film çılgınlığının başlangıcı ‘It Came from Outer Space (1953)’, ‘House of Wax (1953)’ ve ‘Creature from the Black Lagoon (1954)’ gibi yapımlarla 50’lere, gelişimi ise 80’lere dayanıyor. 1982 yılı yapımı ‘Friday the 13th Part3 – 3D’, 1983 yapımı ‘Jaws 3D’ ve 1984 yapımı ‘Silent Madness 3D’ ile korku filmlerine 3 boyut teknolojisini getirmeye çalışan yapımcılar, bu hamlelerinin beklentileri fazlaca karşılayamaması üzerine uzun bir süre bu yenilikten uzak durmuşlardı. 1991 yılına gelindiğinde ise ‘Nightmare on Elm Street’ serisinin 6.filmi olan ‘Freddy’s Dead – The Final Nightmare’’da Freddy’nin ölümüne! 15 dakikalığına da olsa 3 boyutlu olarak şahit olduk ancak bu girişimin de tam anlamıyla bir 3 boyut çılgınlığına işaret ettiğini söylemek zor.

90’larda ki bu ufak girişimden sonra uzun bir süre rafa kaldırılan 3 boyut teknolojisi, 2000’lere geldiğimizde yapımcıların iştahını bir kez daha kabarttı. Bunun önemli üç sebebi var. Birincisi gelişen teknoloji, ikincisi senaryo sıkıntısı, üçüncüsü ise tabii ki büyük maddi kazanç beklentisi. 2007 yılı yapımı sıkıcı ‘Scar 3D’ filmiyle yavaştan 3 boyut çılgınlığının kapısını aralayan yapımcılar, sırasıyla yaptıkları ve oldukça eğlenceli 2009 yılı yapımı ‘My Bloody Valentine 3D Remake’ ve ‘The Final Destination 4 3D’ filmleriyle büyük bir furyayı da başlatmış oldular.

Zamanımız 3 boyut zamanı!.2010 yılından başlamak üzere -çoğunluğu remake- 3D film bombardımanına hazırlıklı olun. Aşağıda ki liste şimdilik sıraya alınan ve kesin olarak 3 boyutlu çekilecek korku filmlerinin listesi. Listede Michael Myers’ın 3 boyutlu olarak geri döneceği H3D’den, katil kuklaların 3 boyutlu olarak dehşet saçacağı Puppetmaster’a kadar geniş bir film yelpazesi var. Anlaşılan hollywood 3 boyut teknolojini tüketene kadar yeni modamız bu.. Bizde afiyetle tüketelim!..

Drive Angry 3D: Patrick Lussier’in yöneteceği filmde Nicolas Cage bir otoyol cinayetini çözmeye 3 boyutlu olarak uğraşacak..
Flies 3D: Korku-komedi tadında bir film olacağı söyleniyor..
Halloween 3D (H3D): Michael Myers bu kez 3 boyutlu olarak geri dönüyor. Yönetmen ve oyuncu seçimi henüz belirsiz..
Happy Birthday to Me 3D (remake): My Bloody Valentine gibi 80’ler slasherlarının başarılı örneklerinden biri olan film 3 boyutlu olarak gelecek..
Humpty Dumpty 3D: David R. Ellis’in yöneteceği filmde yarı insan / yarı yaratık bir mahlukatın dehşetini izleyeceğiz. Komediyede yakın duran bir yapım..
Night of the Living Dead 3D (V): Direkt video için çekilecek Night of the Living Dead’in hikayesi orjinalinden farklı olacak (mış)..
Night of the Living Dead 3D (remake): 1968 yılı yapımı orijinal filmin yeniden çevrimi olarak tasarlanan yapım 3 boyutlu zombi çılgınlığını başlatacak..
Piranha 3D (remake): Yapımı uzun süredir devam eden Piranha 3D 2010’un iddialı korku filmlerinden biri olmaya aday. Vahşi piranhaların saldırılarını 3 boyutlu olarak izlemek keyifli olabilir..
Puppetmaster 3D (remake): Senaryosunu Charles Band’ın yazdığı filmde katil bir kukla çetesinin dehşetini izleyeceğiz. En az orjinali kadar eğlenceli olacağı kesin..
Swamp Thing 3D (remake): 1982 Wes Craven imzalı Swamp Thing’de ki bataklık canavarı da 3 boyutlu yaratıklar kervanına katılacak..
The Child’s Eye in 3D: Danny and Oxide Pang kardeşlerin yazdığı ve yöneteceği film bir Hong Kong yapımı..
The Shock Labyrinth 3D: Takashi Shimizu imzasını taşıyacak olan film, bir grup gencin hayaletli bir evde arkadaşlarını kaybetmeleri ve onları bulma çabalarını anlatacak. İddialı 3 boyutlu yapımlardan..
Re-Animator 3D (remake): Herbert West geri dönüyor!. Hemde 3 boyutlu olarak. Daha ne söylenebilir ki..
Saw 7 3D: Şimdilik tasarım aşamasında. Yapımcılar büyük olasılıkla 6.filmden sonra 3 boyutlu testere için kolları sıvayacak.
The Eye 3D (remake): Kore yapımı The Eye filminin hollywood’a özgü yeniden çevrimi yapılmıştı. Yapımcılar bu yetmez diyerek birde 3 boyutlusunu çekelim demişler!.
Dawn of the Dead 3D (remake): Romero’nun zombileri Night of the Living Dead’in 3 boyutlu filmlerinden sonra Dawn of the Dead 3D ile yeniden hortlayacak!.
The Gate 3D (remake): 80’lerin korku-komedi tadındaki The Gate (Geçit) filmi de 3 boyutlu olarak çekilecek..

Devilboy

Etiketler: , , , ,
 1. ifestionas diyor ki:

  orjinal fikir , guzel bir senaryo olmadiktan sonra 5d yapsalarda kurtamazlar filmi .sahsen bir filmin 3d olmasi onu seyretmen icin beni cezbetmiyor

 2. devilboy diyor ki:

  Murat süper fikir: ‘Pisikopat’..Dexter’ın manyak bir kedisi var onu oynatabiliriz 😀

 3. ewremy diyor ki:

  3D sıstemı bırcok acıdan guzel aslında ama fılmın seyredılebılırlıgıne etkı ettıgını sanmıyorum,sırf 3D dıye hadı bu fılme gıdelım mantıgıyla gıdılmemelı,ama yonetmenın bızıde fılm ıcındekı bır tanık edasına burumesı cıdden guzel bı olay,,son durak 4te herseyın baslangıcı olan nascar yarısı esnasında bir arabanın arkasındakı tornovidanın dusmesı sahnesınde butun sınema kafasını arkaya attı hahah superdı:D

 4. wherearethevelvets diyor ki:

  Çok saçma olacak ama Hakan’ın yazısı bir fikir verdi. Kafayı sıyırmış bir kedinin sahiplerine uyguladığı terörü anlatan bir korku filmi… Adamların yüzüne jilet atan kedinin adı “Pisikopat”…

 5. hakan diyor ki:

  robert englund tam pisikopAtı keşke onu fredy rolünden atmasalardı

 6. Melisa AYDIN diyor ki:

  Aynen katılıyorum Arif Şahin. geçmişin b-movie’lerinden aldığım keyfin zerresini 3D de alamıyorum ne yazıkki..

 7. ARİF ŞAHİN diyor ki:

  3 boyutlu yapımların son zamanlarda artmasının sebebi muhtemelen son dönem korku sinemasının yeterince gişede başarıyı yakalayamaması ve ticari kaygıyı bu şekilde suni yöntemlerle yeni nesil gençliği kandırması.biliyorsunuz bunun değişik bir örneğini 3 boyutlu yapımların yanı sıra birde yeni kahramanlar türeterek yaratarak ( twiligiht )yeni yetmelere yutturuyorlar.

 8. fearless diyor ki:

  her ne kadar 3d yeniden ortaya çıksada şuan beklediğim zevki alamadım umarım en kısa zamanda en iyi 3d korku filmleriyle tanışırız.saygılarımla

 9. devilboy diyor ki:

  My Bloody Valentine ve The Final Destination eğlenceliydi. Fakat Wherearethevelvets’in söylediği gibi izlendi ve bitti. Tüketilirken ağızda bir tad bile bırakmadı. Yapılacak olan filmlerin çoğunun yeniden çevrim olması zaten bu furyanın amacını baştan belli ediyor. Birde sadece korku filmlerine 3 boyut olarak el atmaları kafamı karıştırdı nedeni nedir acaba..

 10. dexter diyor ki:

  Mudman güzel demiş. Ben malesef iyi bir 3d film izlemedim. Tesadüf mü acaba bu? Birde açıkçası izlemiş olduğum 3D ler görsel olarakta beni pek tatmin etmedi. Yani o derinlik ve 3 boyut hissi çokta iyi verilemiyordu.

 11. wherearethevelvets diyor ki:

  Şunu da ekliyeyim, son zamanların en sevilen korku filmlerinin çoğunun çekim kalitesi çok düşüktü (değil ki 3D olsun).

 12. wherearethevelvets diyor ki:

  Bir filmin içeriğine değil, şekline odaklanırsanız pek iyi bir sonuç elde edemeyeceğiniz aşikardır. Sırf 3D diye bir filmin güzel olacağını zannediyorlarsa yanılıyorlar.
  Eğer amaç sadece ticaretse yine yanlış yoldalar. Seyirci bu filmi sadece sinemada izler ve tüketir. Gidip DVDsini falan almaz, kiralamaz da. Bu gibi filmlerin tüm geliri zaten video piyasasından geldiği için ellerine birşey geçmeyecektir. Yok, sen filmini sağlam yaparsın, üstüne 3D eklemişsin eklememişsin farketmez zaten.

 13. Mudman diyor ki:

  Son zamanda 3d olupda çok güzel bir film izlediğimi söyleyemem.Biraz 3d`yi filmin bazı kusurlarını örtmek için kullanıyorlar.
  Ama ilerisi için umutluyum, eminim çok güzel 3dli yapımlar görcez

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.