Karadedeler Olayı

 • Tarih: Şubat 3rd, 2011
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (22 votes, average: 8,27 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: HABERLER

Paylaş:

Yeni bir Türk korku filmiyle tanışmaya hazır olun! Filmin konusu tanıdık bir ‘cin’ hikayesi. Ancak bu sefer konunun tamamen gerçeklere dayandığı iddiası var. ‘Blair Witch Project”in Türkiye şubesi olmaya aday filmin gerçek olduğu iddia edilen olayına odaklanalım..

”1989 yılının ocak ayında bir haber ajansı gazetelere K ilinin D köyünde, köylülerin hava karardıktan sonra “cin benzeri” esrarengiz yaratıklar gördükleri için saat beşten sonra korkudan sokağa çıkamadıklarıyla ilgili bir haber geçti. Haber tüm gazetelerde küçük puntolarla önemsiz bir haber olarak yayınlandı. Aynı günler haber, yeni okul mezunu genç gazeteci H.B. nin dikkatini çekti ve olayı yerinde araştırmak için K ilinin D köyüne gitti. Köyde konuştuğu ve filme aldığı herkes bir takım yaratıklar gördüğünü iddia ediyor ve akşam saat beşten sonra kesinlikle sokağa çıkmıyorlardı. Herkesin gönülden inanarak korkuyla anlattığı esrarengiz olaylar genç gazeteciyi köyde kalmaya teşvik etti.

İyi bir haber yakalayarak kariyer yapmak isteyen hırslı gazeteci H.B., tam 11 gün süreyle köyde kaldı ve olağan üstü hiç bir olaya rastlamayınca köylülerin ısrarları üzerine yanında getirdiği video kamerayı köydeki 14 yaşında bir çocuğa bırakarak köyden ayrılmaya karar verdi. Çocuk, eğer köyde olağandışı bir şey olursa kamerayla kaydedecek, daha sonrada kasetleri gazeteciye verecekti.

Genç gazeteci, köyden dönüşünden üç gün sonra gece yarısı, sivil giyimli dört jandarma tarafından İstanbul daki evinden, köyde kayıt yaptığı kasetleriyle birlikte alındı ve K ilinin L ilçesinin jandarma komutanlığına getirilerek bizzat bölgedeki jandarma komutanı kıdemli yüzbaşı A.S. tarafından sorgulandı. Bu sorgulama kamerayla kayıt edildi sorgulamanın sebebi köyünde üç hanede, video kamerayı bıraktığı çocuk da dâhil olmak üzere toplam 7 köylü kısmen parçalanarak öldürülmüş, evlerin birinin duvarına ise kan kullanılarak H.B. nin ismi arapça alfabeyle yazılmıştı.

Olay büyüyerek halk arasında korku, kargaşa ve paniğe sebep vermesin diye bir cinnet olayı gibi köylülere anlatıldı ve örtbas edilerek, cenazeler sadece köylülerin ve jandarmanın katılımıyla büyük bir gizlilikle köy mezarlığına defnedildi. Köylülerin çoğu bu olaydan sonra köyü terk ettiler. Sorgulandıktan sonra serbest bırakılan h.b’nin üzerindeki tüm giysiler (iç çamaşırları ve çorapları dâhil), botları, çantası ve not defteri 3 şubat 1989 salı günü, Karadedeler köyünün arkasındaki ormanda terk edilmiş olarak bulundu. Gazeteci H.B. nin ismi ise kayıplar listesinde kaldı.

Yüzbaşı A.S. olaydan bir sene sonra 1990 yılında eşinden boşandı ve psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı malulen emekli oldu. Yine aynı sene İstanbul’a yerleşerek tedavi görmeye başladı. 2006 yılında ise henüz 59 yaşındayken, girdiği bir bunalım sonucu kendisine ait tabanca ile başına bir el ateş ederek intihar etti.

Babasının ölümünden sonra yüzbaşı A.S. nın özel kasasını açan kızı S.F., kasada üç adet büyük zarf buldu. Zarfların bir tanesinde siyah beyaz fotoğraflar diğer ikisinde ise kayıp gazeteci H.B. ye ait bir not defteri, 1989 yılına ait gazete kupürleri ve üç adet video kaset vardı; Kasetlerin üzerinde yazan tek şey; Karadedeler olayı 1989’du..

İlk video kayıtları gazeteci H.B. nin köylüler ile röportajını, ikincisi ise H.B. nin babası tarafından sorgulanmasını içeriyordu. Üçüncü ve son video ise köylü çocuğun çektiği görüntülerden oluşuyordu bu son videoyu seyretmeye başladığı ilk on dakikadan sonra korkudan kanının damarlarından çekildiğini hissetti. Yirmi ikinci dakikadan sonrasını ise seyredecek cesareti bulamadı kendinde..

S.F. nin şoku atlatması 2008 yılının ortalarına kadar sürdü ve bu arada mali sıkıntıya düşerek daha önce kimseye bahsetmediği kasetleri 2009 yılının mart ayında satmak zorunda kaldı. Hâlâ montaj aşamasında olan yarı belgesel niteliğindeki “Karadedeler Olayı” isimli film, bu üç kasetten oluşuyor biz kasetlere hiç bir ekleme yapmadık, sadece uzun olan ve yıpranmış bazı bölümlerini çıkartarak, filmin devamlılığını sağlamak amacıyla her üç videodaki olayları kronolojik sıraya dizdik.

Filmin orijinal görüntülerine ilave olarak, karadedeler olayının geçtiği köye gittik ve bugün bile korku ve ürpertiyle bahsettikleri olaya tanık olmuş köylülerle röportaj yaptık, tüm bu görüntüleri de filmde bulacaksınız.

Ayrıca ailelerinden gelen istek üzerine görüntülerde yer alan bazı kişilerin yüzlerini gizledik ve isimleri sadece harf olarak belirttik”

İşte filmin hikayesi bu şekilde. Yayınlanan iki fragmanı da aşağıda dikkatinize sunuyoruz..

http://karadedelerolayi.com/default.aspx

Fragman 1

Fragman 2

Fragman Son

Etiketler: , , , ,
 1. tuğçe diyor ki:

  gerçekten korkunç bir film ama hiç bir şekilde gerçeklik olayı yoktur. çünkü kim babasının kasetini satar ki aynı zamanda arkadaşlar herkes bir gün ölecektir ölümden kaçış yoktur böle bir şey yaşansaydı o köyde şuan kimse oturmazdı ama şuan o köyde yaşayan bir sürü insanımız var. korkmayın arkadaşlarım

 2. Fatih YÜRÜR diyor ki:

  Adam elinde kamera ile ormana girer…Çalılıklardan ses gelir ve herifin yaptığı yorum şudur “burada bir şey var ya!” … Hani herkesin kamp kültürü olmak zorunda değil tabi ama el insaf arkadaş! Ormana dalıyorsun, gündüz vakti çalılığın sesine halleniyorsun!

  Bir de “filmi anlamak için cinlere inanmak lazım” nasıl bir yorumdur arkadaşlar? Yahu uzak doğu hikayelerindeki cadı-kız modelinden ya da luciferdan korkmak için ona inanmak mı lazım? Bir defa tercihini korku filminden yana kullanan bir izleyici, cinden mi, luciferdan mı, zombiden mi korkması gerektiğinin ayrımına varmış olsun bir zahmet de bu nasıl bir telkindir?

  Karadedeler Olayı, hani daha yakışıklı olduğu için ingilizce tabir ettiğimiz “founding footage” mevzusunun artık en cılk üyelerinden biridir. Hani yerli korku filmlerine zoraki dil uzatma gibi bir adetim yok (ama ne yazık ki vaziyet başka türlüsüne de izin vermiyor) ama 2 tane kırmızı ışığa ve “anneeeooo” diye bağıran çocuğa da prim veremiyorum hali ile…

  Haaa hakkını teslim edelim, film içerisinde köylü ahalinin anlattığı hikayeler ürkütücü kabul edilebilir. Yani bu mevzudan çok daha sağlam bir korku filmi çıkardı ama basit görsel müdahaleler ile -hesapta- eskitilmiş, yapay mı yapay bir film olunca karşısında insan pek iyimser olamıyor…

  Yoksa elbette ki yıllardır her korku severin üzerine basa basa çığırdığı gibi Anadolu hem medeniyetlerin hem de kaçınılmaz olarak korkunun beşiğidir…

 3. runaway diyor ki:

  Bu film 2010 yılında sakaryanın kocaali ilcesiine bağlı karalar köyününde çekilmiştir görüntüler gerçek değildir 2010 yılında çekilmiştir.youtubede kocaali karalar köyü yazarsanız filmin çekildiği köyün videolarını izleyebilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=WbopvcyNPI8

  http://www.youtube.com/watch?v=hAWWBeK_s_M
  Filmi seyreden bu videonun 21. saniyesindeki sameti tanırlar zaten.

 4. notredamesion diyor ki:

  yalan yahu köyün muhtarı söylüyor 89 yılındaki köyde orman falan da yok köyün camisinin rengide şeklide farklı köylü yapımcı şirketi daa edicez diyor köyün adını böyle bir olayla yalan olayla andığı için adam köye gitmişler herkesle konusuyolar böle bişe programın videosu da vaar ayrıca

 5. ilker40 diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar.Film de Sadece Mehmet Emminin Köprü Üzerinde Kayboluşu ve Ocağın Aniden Yanması Ve Resimlerin Ters Dönmesi İzleyicilerin İlgisini Çeken Yönler.O Yıllarda VHS Videoları Eşşek Kadar Ağır Ve Büyük Olmasına Karşın,Dikkat Etmişseniz A.S İsimli Karakol Komutanı’nın Elindeki Suç Aleti Sayılan Video Sadece VHS Bant Büyüklügünde…
  Burak 236 Rumuzlu Arkadaş Olayı Çarptırarak Yada Görsel Kişiliğinden Çıkararak Olaya Ayrı Bir Senaryo Havası Katmış.İzlenilen Film Ve Burak 236 Rumuzlu Kişinin Anlattıkları Film’le Bire Bir Zıt Düşmektedir.Blair witch Ve Paranormal Activity Filmleri İle Benztme Yapılabilir.Ona Bakılırsa Korku evinde Gözleri Kırmzı Simsiyah Bir Toz Bulutu Gibi Bunun Gerçegini Görebilir Ve İzleyebilirsiniz.
  İnanmak Veya İnanmamak Değil Olayın Özü Sadece Gerçekcilikten Çıkılmış Korku Filmi Gibi Olmuş.Artı Babası Katliam Yapmış Olsa Neden Kasedi Götürüp Satsın.Diyelimki Sattı? Neden Çocuk Katliam Yaptı Görünüyor. Bir Çifteyle 6 Kişi Nasıl Ölüyor ??? Hadi 2 sini Vurdu Diger 4’ü Kaçar Kurtulur. Bunların /’side O Ev İçerisinde Ölüyor.Gerçek Dışı Biraz Göz Yanıltma İzleyenlere Başarılar.SAygılar…

 6. veysel diyor ki:

  burak 236 iyice sacmalamıssın okudum sakın kardesim film sektörüne girme yoksa wesley snipes in hep bir rolu vardır takım arkadaslarının ihanet ve santaja maruz kalma gibi senin senaryon bana snipes in ölüm oyunu filmini anlattı ölen albayın kızı geri zekalımıki hangibimizin babası böyle bir vahset yapsa kasetleri hemen yakmaz oda babasının vahset görüntülerini parayla satacak olemi ne mutlu sana böyle bir senaryoyu erinmeyip yazdıgın icin :))

 7. veysel diyor ki:

  ben buranın lüleburgaz yada kırklareli davutlu köyü olduguna inanmıyorum zaten belli trakya olmadıgı kardesim ben bu köyün tıpa tıp aynısına gittim ya zaten evler insanların konusması giyinisleri fln inanmassanız ama agac ve dag bicimleri bile aynı ama ilce deil kasaba benim gittiğim konyanın korualan kasabasıydı bozkır ilcesine yakın ama orada bir catal var köye yakın zaten orada yol ayrılıyor oranın ismide dedeli olması lazımdı oraya sahsen gitmedim zaten oranın kasabaları o kadarda büyük deil o rasını hatırlattı daha ilk görür görmez konya bozkır koru alana giderken dedeli kasabası olabilir hadime giderken arada kalan köylerden birisi zaten cok karanlık oluyor ve daglık alanları cok yolda daglık alanda gezen semerli eşşekler ne bilim köpek sesi var köpek yok dagda bulunan garip ısıklar gibi orasıdır diyemem köyü bende görmedim ama yakınına gittim o köy olabilme ihtimali olabilir yada orada cekilmiştir benim gittigim yer yer korualan koyu orada fındık yok ama kiraz olarak köyün gecim kaynagı diyebiliriz filme gelince sadece bir yeri benim tuhafıma gitti yada gercek olsa bile orayı montajlamıs olabilirler 2 cifteyle 6 kişi yada 5 kisi olmez hele hele hiç inlemeden o kısmı bana gercek olsa bile gercek gelmedi.. saygılarımla…

 8. özcan diyor ki:

  biraz blair witch biraz paranormal activity …güzel ama.inkarı dşünülemez varlıkların aktarılmaya çalışıldığı bir yapım daha.. emeğe saygı duyuyor..ve sonunda burak ın söylediklerine katılarak bitiriyorum..yani jandarma uyarlamalı…da..o zaman erdinç in son sahne hareketleri ? ..bi film soru şareti barındırıyosa iidir aga..

 9. deno diyor ki:

  arkadaşlar google earth tan lüleburgazın davutle köyüne baktım fotğraf 2010 çekimi ve bu olay 1989 da geçiyor ve ormanlık alan var earthta her yer tarla olmuş ve filmdeki nehirde var yani filmi şimdi o köyde çekmeleri imkansız ürkütücü

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.