Lanetli Ev Filmleri

 • Tarih: Aralık 14th, 2008
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (24 votes, average: 6,83 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: Korku Sözlüğü

Paylaş:

Lanetli ev, Korku sinemasının favori motiflerinden biridir. Büyük ölçüde Gotik korkunun bir kolu olarak görülebilecek olan lanetli ev filmleri, gerek bir hayaletin, gerekse iblislerin ya da başka doğaüstü güçlerin musallat olduğu evlerde geçen, genellikle son derece klostrofobik öykülerdir. Korku büyük ölçüde evin ‘canlı’ olduğu izlenimi üzerine kuruludur -kahramanların en yalnız ve savunmasız anlarını geçirdiği bu mekan, özellikle gece gelip güneş ışığı kaybolunca faaliyete geçer, ama bu da şart değildir.

Özellikle 50’li ve 60’lı yıllarda bu tür çok popüler olmuş, önemli ürünler çıkarmıştı. Bu dönemde çekilen “The Innocents” (Henry James klasiği “The Turn of the Screw”un uyarlaması), Robert Wise’ın “The Haunting’’ ve filmlerinin gösterimini her tür mekanik düzenekle destekleyen William Castle’ın “The House on Haunted Hill’’i, türün unutulmazları arasına girdi.

Lanetli ev filmleri korku sinemasında “gösterme, ima et” düsturunun etkileyici emsalleri ve yılmaz savaşçıları olarak da önemli bir yere sahipler. Büyük ölçüde gölgelere, ses kullanımına, köşede bekleyen ama bir türlü tam olarak seçilemeyen tehlikelere işaret ederek gerilim yaratma üzerine kuruludur bu üslup. Belki biraz da bu yüzden, 70’lerde bol kanlı ve apaçık şiddet tasvirinden hiç mi hiç kaçınmayan (hatta meramını büyük ölçüde bu apaçık gösterilmiş şiddetle anlatan) “Modern Korku Sineması”nın yükselişiyle, klasik lanetli ev filmleri ufak ufak popülerliğini yitirmişti. 70’lerin sonlarında ve 80’ler deki örneklerde daha çok kana, daha çok fiziksel tehlike hissine ve daha çok aksiyona yer veriliyordu, lanetli ev filminin o hayli etkili ama kalıplaşmış anlatımının dışına çıkma, Modern Korku sinemasının getirdiği yeni görselliği bu öykü türüne yedirme çabasının eseriydi bu bir bakıma. Üslup değişikliği bir yana, “The Amityville Horror”, “The Shining”, “The Changeling” ve “Poltergeist” (ve elbette geleneksel lanetli evin her yanını iğrenç yeşil bir sıvıya boğup adeta tanınmayacak hale getiren “The Evil Dead” serisi) gibi filmler sinemada lanetli ev motifinin hiçbir zaman tamamen terk edilmemesini sağladı.

Son yıllarda özellikle “The Haunting” ve The House on Haunted Hill’’in yeniden çevrimleri, M. Night Shyamalan’ın eski lanetli ev filmlerinin soğuk, yavaş, tedirgin edici tarzını hatırlatan “The Sixth Sense”i ve “The Others” gibi filmlerle tür yeniden bir çıkışa geçmişti.

10 LANETLİ EV FİLMİ
The House on Haunted Hill (1959)
The Haunting (1963)
Amityville Horror (1979)
The Shining (1980)
Changeling(1980)
Poltergeist (1982)
Beetlejuice (1988)
The Stir of Echoes (1999)
What Lies Beneath (2000)
The Others (2001)

Etiketler:
 1. cbi82 diyor ki:

  biraz kötü bir örnek olacak

  beyond the darkness not joe d’amato’nun filmi değil 1990 yapımı troll 2’nin yönetmeni ve troll 2 joshuasının oynadığı film

  ghosthouse

  lucio fulci ve umberto lenzi’nin çektiği tv filmleri dörtlemesi

  sweet house of horror

  house of clocks

  house of the lost souls

  house of the witchcraft

 2. AySuN diyor ki:

  Lanetli ev filmi gerçekten ürkütücü ve güzel bi filmdi fakat böylesine korku filminin sonunda ağlayacağımı hiç düşünmemiştim doğrusu..Gerçekten filmin sonundan çok etkilendim ve ağladım.

 3. PanoramalAli diyor ki:

  ‘temizkan’ adlı arkadaşım.Aslında 1408 tam olarak lanetli ev filmlerine girmez.Oda filmlerine girer.Ama sanada hak veriyorum.

 4. gulsah baykal diyor ki:

  Yazıyı okuyunca nedendir bilmem ama aklıma Matriks’in animesi geldi. Orada lanetli evler matriksteki noktasal bozulmalar nedeniyle oluşuyordu. Bu bozuk noktalar fark edilince de hemen müdahale edilip düzeltiliyordu. Özellikle Shining ve 1408’de daha çok otellerin bu tür negatif enerjinin toplanması için uygun mekanlar olduğu belirtilmiştir. Çünkü hemen her otelin tarihinde az çok intihar, uyuşturucu veya haplardan ölüm hatta cinayet vakası vardır. Neticede atalarımız nerde çokluk orda b..luk demişler. İşte otellerde de bu acı ve nefret hatta öfke duyguları yıllar içinde birikir ve bu negatif enerji kendini türlü şekillerde ortaya koyar. Ortaya koyar biz de keyifle izleriz. Ev,otel,terkedilmiş fabrika fark etmez lanetli yerler her zaman ilgi çeker. Bu da sanırım aslında insan psikolojisinin nesnelere ya da mekanlara ne kadar bağlı olduğunu gösteriyor. Zaman geçirdiğimiz yerlere aslında o kadar bağlanıyor ve o kadar önem veriyoruz ki ev ya da iş yeri olsun bu mekanlara belirli bir özellik verildiğinde hemen ilgimizi çekiyor. Şimdiye dek korku severler arasında güzel bir lanetli ev filmi izleyip de “Bana ne ya benim evim mi” diye ilgisiz kalana pek rastlamadım. Gitmesek de görmesek de o lanetli ev bizim lanetli evimizdir.

 5. wherearethevelvets diyor ki:

  Emlakçı demişken başımdan geçen bir olayı anlatayım, hem de korku öyküsü olsun (falan):

  İstanbul’da kiralık ev arıyoruz. Bir emlakçı bizi uygun görünen bir eve götürdü. Bilirsiniz uzun süre boş kalan apartman daireleri leş gibi olur. Kiralamak için uygun olup olmadığını, içinde mobilyalar varmış gibi hayal ederek anlamanız gerekir. Neyse, ev leş gibi; yavaşça salona ilerledik. Odanın tam ortasında bir kedi leşi vardı. Ben, annem ve ablam, emlakçı adam da belli bir süre bu kurumuş cesede bakakaldık. Hayvanın yüz kasları çekildiği için gülümsüyormuş gibi bir ifadeyle, sivri dişlerini bize göstererek miyavlamaya çalışıyor gibiydi. İşin garip tarafı kokmuyordu. Ev o kadar pisti ki kedinin leşi üzerinde bakteriler bile üreyememiş. Sonra bir evin salonunun ortasında bir hayvan leşinin olmaması gerektiğini farkettik demek ki, hiçbir şey demeden bakışlarımızı kaldırıp emlakçıya diktik. Adam da şok olmuş bir ifadeyle gözlerini kediye dikmişti ve ayırmadan bize dedi ki: “İsterseniz evi temizletebiliriz.”

 6. videodreamproject diyor ki:

  hepsi: Emlakcilarin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanliginin sucu :)

 7. Melisa AYDIN diyor ki:

  Parapsikolojide bilinen bir şey vardır: objeler enerjileri band kaydı tutar gibi kaydederler.Mesela uğursuz gelen eşyalar olgusu batıl inanç gibi gelse de kaynağını bu fikirden alır. Lanetli ev konusu da tam olarak buna dayanır.”Lanet” kötü enerjiden başka bir şey değildir.House on haunted hill listenin en üstüne çok yakışmış

 8. Korkulukk diyor ki:

  Bu türün modası hiçbir zaman geçmez. Ana teması vampirler olsa da Salem’s Lot’u da buraya ekleyebiliriz.. Zira bizdeki ismi Lanetli Ev’di.. :)

 9. devilboy diyor ki:

  Evet dostum bi yazım hatası olmuş 😉 Yazıda Evil Dead geçiyor hatta ikinci resim ondan alınma ama listeye girememiş :) House filmi ise tam bir 80’ler klasiğidir ondan bahsetmemek biraz ayıp olmuş haklısın..

 10. murat_tolga diyor ki:

  Lanetli Ev filmi olsun, çamurdan olsun!
  ergenliğime denk gelen video furyası döneminde bu türde çevirilmiş ne varsa bir şekilde bulup izledim. Gerçekten çok verimli bir alandır. mutlu mesut aile yapısının çöküşü ve direnişi bu filmlerin ana duygusunu oluşturur.

  Yalnız listede kanımca en iyi lanetli ev filmi olan ‘Evil Dead’ es geçilmiş… Yine listeye 80’lerin video kültlerinden House filmi de eklenebilir.

  Admin tarafından silinebilir not: Poltergeist filmi listede Poitergeist olarak yazılmış… düzeltilse fena olmaz :)

 11. devilboy diyor ki:

  evet bunlarda eklenebilir listeye temizkan..

 12. temizkan diyor ki:

  bunların dışında “rose red konağı” geldi aklıma “1408” var bi de. son olarak sanırım “garez” de sayılabilir

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.