Uzakdoğu Korku Sineması

 • Tarih: Aralık 17th, 2008
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (16 votes, average: 7,88 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: Korku Sözlüğü

Paylaş:

90’larda Hollywood, “Scream” yazarı Kevin Williamson’ın rehberliğinde 80’ler “teen slasher” türü filmleri analiz edip alaya almış, ama “korku sineması sohbeti” niteliğindeki bu filmler başka açılardan eğlendirici olsa da, genel olarak seyircinin “korkutucu” film açlığını adamakıllı artırmıştı. Korku sineması yeniden canlanmak için epey çırpındı ve sonunda, Pasifik Okyanusu’nun iki yakasında, ortak bir çözüm çıktı: imaya dayalı, seyircinin yakasına yapışık gerilimi giderek artıran eski usul korku filmleri. Amerika tarafında cevap M. Night Shyamalan’ın “The Sixth Sense”iyle gelmişti… Asya tarafındaysa, Hideo Nakata’nın “Ring” Ringu / Halka) filminin başını çektiği bir korku filmi akımı.

Öyküsünü bir tür şehir efsanesi gibi kurması bakımından “Candyman”i andıran “Ringu”, kahramanlarının ölüme doğru adım adım ilerlediğini hissettiren, tabiri caizse amansız bir sükunete sahip, neredeyse boğucu bir fimdi. Telaşsızlığı, sessizliği, hatta gözle görünür bir ümitsizlikle yoğrulmuş atmosferi, artık sinema tarihinin kazınıp çıkarılmaz bir parçası haline geldi, uzun siyah saçları yüzünü kapatan kızın görüntüsüyle tam anlamıyla bir furya başlattı. “Ringu”nun ardından yine Nakata’nın çocuğuna doğru dürüst bakamayacağı hissiyle kavrulan bekar anne filmi “Dark Water” geldi. “The Eye”, “Pulse” ve “Ju-on” gibi Batılı seyirciden de ilgi gören filmler, Amerikan stüdyolarını da uyandırınca, Hollywood çok geçmeden Uzakdoğu korku filmlerinin haklarını alıp yeniden çekerek ABD’de gösterime sokmaya başladı.

10 UZAKDOĞU KORKU FİLMİ
Kwaidan (1964)
Kyua (Cure -1997)
Ringu (Halka-1998)
Honogurai Mizu no Soho Kara (Karanlık Sular-2002)
Phone(2002)
Kairo (Pulse -2001)
Odishon (Prova-1999)
Jian Gui (The Eye – 2002)
Ju-on (Garez – 2000)
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters – 2003)

Etiketler:
 1. devilboy diyor ki:

  Osman buradaki liste örnek vermek amacıyla yapılan bir liste. Toplist şeklinde bir beğeni listesi değil. Yani rastgele seçilmiş on adet uzakdoğu filmi var orada. Fakat toplist şeklinde bir liste yapacak olursak tabii ki Shutter filmi orada yer alacaktır..

 2. osman diyor ki:

  Çok büyük hayal kırıklığına uğradım bu listede shutter (2004 tayland versiyon) filmi nasıl olmaz bana göre en iyi uzakdoğu korku filmi… 2008 de ABD versiyonu da çıktı :)

 3. Cassiopeia diyor ki:

  Guinea Pig serisini göremedim burda,bence kesinlikle eklenmeli.

 4. Karakoncolos diyor ki:

  Ringu filmini izledikten sonra 1-2 hafta zor uyumuştum :). Farklı bir tat var.

 5. ase diyor ki:

  ring filmini ilk izlediğimde gerçekten çok gerilmiştim tolga isimli arkadaş yeni filmlerin eskileriyle aynı tadı vermediiği konusunda haklı ama yinede diğer ülkelere oranla izlenebilecek filmler çekiyorlar

 6. Tolga D. diyor ki:

  “ringu” değil de “ju-on” beni oldukça germişti. ama eski tadları almak artık pek mümkün değil uzakdoğu korku sinemasından. (kendi açımdan)

 7. PanoramalAli diyor ki:

  Halka’nın temelleri demek böyle atıl mış p. için sağol.

 8. elvin diyor ki:

  ‘Ringu’ kendine has sakinliğiyle insan geriliyordu. Uzak doğu filmlerini severim ama korku veya gerilim filmleri o kadar korkutucu ya da insanın gerilmesini pek sağlamıyor bana göre tabii

 9. devilboy diyor ki:

  ‘Ringu’ ve ‘Ju-on’ filmlerini ilk izlediğimde baya bi gerildiğimi hatırlıyorum ki bünyemin bir korku filmi izleyipte gerildiği çok nadir bir durumdur.. Bu saçlı kızlardan bi ara nefret eder hale gelmiştim ama hollywood işin içine girince suyunu çıkardılar uzakdoğu sinemasının da..Gerçi özellikle japonlar tuttu diye fabrikasyon tarzda bi dünya, ‘gözleri saçlarından görünmeyen kıkırdak kız’ filmi ürettiler ve türü kendi içinde çökerttiler maalesef..

 10. dexter diyor ki:

  Uzakdoğu korku sinemasına hayranım. Filmin büyük bir bölümündeki durağanlık ve sonlardaki o tempo, korkuyu kan ve dehşet ile değil psikolojik gerilim ile vermesi beni hep daha çok etkilemiştir. Re-cycle (Hayalet Dünya) Bu listenin en başlarında olmalı kanımca, muhhteşem bir film.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.