Yaratık Filmleri

  • Tarih: Aralık 14th, 2008
  • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (17 votes, average: 8,35 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: Korku Sözlüğü

Paylaş:

Korku türünün en eski, en güvenilir ve kalabalık kalelerinden biri. Prehistorik canlılardan bilinmeyen “kadim mahluk”lara, hatta bilinen bazı canlıların fazlaca yırtıcı, güçlü, büyük temsillerine kadar envai çeşit yaratık, bu türün ana malzemesini oluşturur. Bu yüzden “Jurassic Park”lar da, “Jaws” da, “Alien” da bu kategoriye dahil edilebilir.

Genellikle bu kategoriye Universal’ın “canavar filmleri” de dahil edilir – ki nihayetinde insanlara korkutucu gelen gerçek ya da hayali canlılar gibi bir sınıflama üzerine kurulu olduğu için, böyle yapılmaması için pek de bir neden yok gibi görünür. Öte yandan, Universal’ın söz konusu canavarları olan vampirlerin, zombilerin, kurtadamlar ve mumyaların gerek “insandan dönüşmüş” oldukları, gerekse türün tam anlamıyla “süperstarları”nı teşkil ettikleri için, ayrı bir kategoriye, hatta ayrı “birer” kategoriye yerleştirildikleri de görülür.

Yaratık filmlerinin bir kolu serüven öyküsüyle, bir kolu da bilimkurgu ile içiçedir. Serüven öyküleri romantik bir keşif duygusuyla harmanlanmış olduğundan, dünyanın gözden uzak kalmış köşelerinde bulunan tuhaf canlılar ve mahluklara da özel bir ilgi gösterir. Klasiklerden “King Kong”, nispeten yeni filmlerden “Anaconda” bu çizginin örnekleridir. Bilimin yan etkilerinin uyandırdığı, yarattığı ya da başka bir şekilde (mesela uzaya yolculukla) karşımıza çıkardığı mahluklara ise “Jurassic Park”ın klonlanmış dinozorları, “Alien”ın yaratığı ve “Frankenstein”ın yaratığı örnek gösterilebilir.

10 YARATIK FİLMİ
Der Golem (1915)
King Kong (1933)
Godzilla (1954)
Creature from the Black Lagoon (1954)
The Fly (1958)
Jaws (1975)
Alien (1979)
Swamp Thing (1982)
Predator (1987)
Jurassic Park (1993)

Etiketler:
  1. Ercan diyor ki:

    köpek balıkları ne zaman yaratık oldu :) tamam yaratık hepimiz yaratığız ama listeye pek uygun düşmemiş. der golem filminede film demeye bin şahit ister.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.