Fright Night

 • Tarih: Ekim 29th, 2008
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (15 votes, average: 8,87 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: 1980-1990 Arası, A.B.D., F, Film Arşivi, Vampir

Paylaş:

Yönetmen: Tom Holland
Senaryo: Tom Holland
Yapım: 1985 ABD Süre: 106 Dakika
Oyuncular:Chris Sarandon, William Ragsdale, Roddy McDowall, Amanda Bearse

Korku filmlerinin vazgeçilmez karakterlerinden biri de vampirlerdir. Peki “vampir” denince akla neler gelir? Kont Dracula, Transilvanya, korkunç ve karanlık bir şato, kan, ölümsüzlük, Nosferatu ve Klaus Kinski, keskin dişler, Van Helsing, güneş ışığı, haç, sarımsak, ayna, kutsal su, kalbe saplanan bir kazık ve en rahatından bir tabut…

Bir insanı korkutmaya yetecek birçok ayrıntı. Tüm bunların bileşimi, bizi geri dönülmez bir yola sürüklemektedir o da, vampir filmlerinden duyulan inanılmaz hazdır. Filmin sonunda vampirin kalbine saplanacak bir kazıkla öleceğini bilmek bile, korku duymak konusunda payımıza düşenden bir şey kaybettirmez. Bu nedenle de, sinema varolduğundan beri birçok yönetmen Bram Stoker‘ın da katkılarıyla ortaya çıkan bu korkunç cazibeyi filmlerinde kullanmaktan geri kalmamıştır. Hatta biz Türklerin bile, Dracula’yı İstanbul semalarında kucakladığımız bir filmi olmuştur.

Peki ortaçağ ile özdeşleşmiş vampirlerin 80′lerde nasıl bir şekle gireceklerini merak eder miydiniz? O zaman işe, hiç düşünmeden 1985 yapımı Fright Night ile başlayabilirsiniz. Dünya çapında ciddi bir hayran kitlesine sahip bu özel vampir filmi, anılarınızda ve arşivlerinizde yer alabilmek için sizleri unutulmayacak bir “Korku Gecesine” davet ediyor. Hem de en gerçeğinden.

80′lerin korku filmlerinin dayanılmaz saplantısı olan komedi faktörü, bu filmde de saklandığı yerden çıkıyor ve bir vampirin korkutabildiği kadar güldürebileceğini de gösteriyor. Yine de merak etmeyin, çünkü karizma hala yerinde sapasağlam duruyor. Sadece, espri anlayışı biraz daha gelişmiş bir vampir desek daha doğru olur. Hatta bir vampir olarak, Gary Oldman ve Klaus Kinski’den sonra en etkileyici rollerden birini, Chris Sarandon başarıyla yerine getiriyor.

Child’s Play (insanları kesen ve adına da Chucky denen sayko oyuncağın arz-ı endam ettiği film) adındaki bir diğer başarılı korku filminin sahibi Tom Holland‘ın ilk yönetmenlik deneyimi olan Fright Night ile tanışmamızda aracı olmuş, “Magic Box” nam-ı diğer Star TV’nin adını anmadan filmi anlatmak olmaz. Zamanında “Komşum Bir Vampir” adıyla bu filmi neredeyse ayda 2 kere yayınlayarak, korku filmi repertuarımıza önemli katkılardan birini getirmiştir Magic Box. İyi de etmiş ve “Elm Sokağı Kabusu” ile beraber bu filmin, o dönemde henüz çocuk sayılabilecek birçok kişinin hafızalarına kazınmasına yol açmıştır bir anlamda.

Filmin konusuna gelince; Charley Brewster, henüz lise çağında bir ergendir.Bir gün karşı evlerine taşınan yeni komşuları Jerry Dandrige’nin ve onun ev arkadaşı Billy Cole’un gecenin karanlığında, sisler eşliğinde bir cenaze tabutu taşıdıklarına şahit olur. Başta buna bir anlam veremez ta ki, Dandrige karşı pencereden ona dişlerini gösterene kadar. Zaten televizyonda yayınlanan “Fright Night” adındaki bir korku tiyatrosunun müptelası olan ve bu T.V şovu ile vampir hikayelerine aşina gencimiz, teşhisi koymakta gecikmez. Brewster’ların komşusu bir vampirdir ve Dandrige, bu gerçeği öğrenen Charley’nin bildiklerinin farkına varmış ve peşine düşmekte gecikmemiştir. Şimdi sıra etrafındakileri buna inandırıp, başına sardığı bu beladan kurtulmaya gelmiştir. Annesi, sevgilisi Amy ve uçuk arkadaşı Evil bile kendisine inanmazken polisi kendine inandırmaya gayret etmek, boşa kürek çekmekten başka bir şey değildir. Artık son bir kozu kalmıştır Charley’nin. O da “Fright Night”ın yaratıcısı ünlü vampir avcısı Peter Vincent’dır.

Peter Vincent kendi T.V. şovu Fright Night’ı reyting alamadığı için sonlandırmak zorunda kalmıştır. Kendi düşüncesine göre artık genç kuşak vampirlerden çok, kar maskeli bir sapığın kovaladığı gençleri izlemeyi tercih etmektedir. Kimse demode vampirlere inanmamaktadır çünkü. Başta Peter Vincent’ın ta kendisi..Charley karşısına çıkıp, bir vampirden kaçtığını anlattığında ise kendisine yardım edemeyeceğini söyleyerek bu inançsızlığını ortaya koyar. Ancak Charley’nin durumuna üzülen Amy’nin teklif ettiği para karşılığında, Dandrige’nin evine gidip ona göstermelik bir vampir testi yapmaya karar verir. Dandrige, Charley’nin iddia ettiği gibi bir vampir midir yoksa sıradan bir komşu mudur? Başta uyduruk biçimde ilerleyen bu testin sonucunda herşey belli olacaktır.

Bir amiga oyununa ve çizgi romana esin kaynağı olmuş Fright Night’ın bıraktığı izler sadece kendi dönemi ile sınırlı kalmamıştır. Henüz 2007 yılında vizyona girmiş ve adı sıkça Rear Window ile anılan “Disturbia (Şüphe)” neredeyse bu filmin remake’i denebilecek yapıdadır. Sadece vampir faktörü silinmiş ve komşusunun bir seri katil olduğuna kimseyi inandıramayan ergen genç karakteri kendini tekrar etmiştir. Bir anlamda Fright Night, Disturbia ile başarısını tekrar etmiş ve kendisini bizlere tekrar hatırlatmıştır. Dönemine göre gayet başarılı olan özel efekt ve makyaj kullanımıyla ve hatta kült hale gelen Billy’nin ölüm sahnesi ile, bizlere 80′lerden selam etmeye devam etmektedir.

Bunları Biliyormusunuz?

* Dandrige’in ev arkadaşı Billy Cole, bir “ghoul” dur. Ghoullar, vampirlere hizmet eden, ölmeden vampir kanı içmiş bu sayede normal ölümlülerden daha güçlü hale gelmiş insanlardır. Özellikle uykularında vampirleri koruma görevini üstlenirler.

* Dandrige, Charley’nin evine girdiğinde ıslıkla “Strangers in the Night”ı çalar. Filmin akışı içinde, oldukça güzel bir ayrıntı ortaya çıkmıştır.

* Filmde Charley’nin kız arkadaşı Amy’i canlandıran Amanda Bearse, efsane sit-com “Married with Children”daki komşu Marcy’dir.

* Yönetmen Tom Holland ile Chris Sarandon, bu filmden 3 yıl sonra Child’s Play’de tekrar bir araya gelmişlerdir.

* Filmin başarısından sonra devamı niteliğindeki “Fright Night-2″ çekilmiş, ancak ortaya ilk filmin gölgesinde kalmış başarısız bir yapım çıkmıştır.

Kaynak : Gülnur Karakaş bu incelemeyi www.otekisinema.com için yazmıştır.

Etiketler:
 1. gulsah baykal diyor ki:

  Filmin afişini görünce hatırladım. Star TV o zamanlar güzel filmler yayınlıyordu. Kesinlikle katılıyorum korku filmlerinin en iyi yılları 80 ve 90’lardı.

 2. decoyss diyor ki:

  benimde en cok beyendıgım vampir filmlerınden biridir ama
  filmin finalnde cocuk karşı evde evil i gordu.evil ölmemıstı olduda ölmese bile bas vampir öldugune gore evil inda normal haline donmesi gerekmiyormuydu.?bu arada evilin vampir halide normal halide birbirinden gıcık…allahım o ne biçim bi ses:D

 3. Reflection diyor ki:

  Vampir filmlerini sevmiyorum bu film ise tekrardan izlemekten keyif alacağım tek vampir filmidir sanırım. Belki de yazıdada anlatıldığı gibi çok fazla nostaljik hatırayı beraberinde getirdiği içindir.
  Filmde Charlie’nin kız arkadaşını oynayan kızın Evli Ve Çocuklu dizisinde ki yan komşuları olduğunuda sebeler sonra öğrenmiştim.

 4. mr_prospector diyor ki:

  Film için heryerde komediyi barındırdığı söyleniyor. Siz onu birde benim 14 yaşımdaki halime anlatın. Soğuk soğuk terleyen, gözünü kapattıktan sonra tekrar açmaya korkan, akşamları sigara otomatiğinden( dedesi için) sigara almaya korkan, fakat bunları bir tek kendisi bilen çocuk hala benimle yaşıyor. Üstelik filmdeki ”come to me” sarkısı bana göre o kadar iyi yerleşmişki, ne zaman fright night ismini görsem aklıma gelir bu şarkı. Eski vampirler gerçekten harikaydı. Onların da gerçek aşkları vardı ama vampirliği ayaklar altına almıyorlardı. Anlamak isteyen Edward’cılara tabii..

 5. dexter diyor ki:

  Bu jenerasyonun çocuğu olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bence korkufilm tarihinin en parlak en mükemmel yılları kesinlikle 80-90 lar.. Çocukluğuma gittim şu satırları okurken :)

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.