Paranormal Activity

 • Tarih: Nisan 17th, 2009
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (91 votes, average: 8,84 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: Can Evrenol, Film Arşivi, KORKU SİNEMA, P, YAZARLARIMIZ

Paylaş:

Yönetmen : Oren Peli
Senaryo : Oren Peli
Yapım:2009, ABD, 99 Dakika
Oyuncular: Amber Armstrong, Katie Featherston, Mark Fredrichs, Micah Sloat, Randy Mcdowell

Yeni evli genç bir çift, evlerinden gece vakti gelen esrarengiz seslerin kaynağını bulabilmek için yatak odalarına bir kamera alırlar. Genç kadın, evde var olması muhtemel bir paranormal varlıktan şüphelenirken, kocası da böyle bir şeyin varlığının gerçek olması halinde onu kameraya çekmeye kafayı takmış durumdadır. Kadın, kocasının bu tavrının evdeki paranormal olayları daha da tahrik edeceğinden korkuyordur…

Can Evrenol / www.otekisinema.com

“Korku filmi illa ki korkutan film değildir. Korku filmi bir dehşeti anlatan filmdir” diye yazılarımda bir kereden fazla yazdığımı hatırlıyorum. Çünkü genelde sinema izleyicisi ‘ben bu filmden hiç korkmadım, nasıl korku filmi bu’ deyince içim burkuluyor. Korku filminin cazibesini sadece korkutmak veya yerinden sıçratmaya indirgemek kadar sığ bir düşünceye karşı isyan edesim geliyor. Ancak Paranormal Activity ile karşımızda, hakikaten insanı izlerken derinden korkutan, sinema tarihine belki 10 yılda bir kere gelen o istisnai filmlerden biri var.Yanlış anlamayın, Paranormal Activity’e öyle çok aman aman bayılmadım. Son derece kuru bir film. Ancak filmin şöyle özel bir durumu var ki; filmi evde tek başımayken, sabaha karşı, ışıkları kapatıp izlemeye başladım, ve 50. dakikasinda filmi kapatmak zorunda kaldım. Filmin devamını sabah olunca getirmeye karar verdim. Daha önce 1999 yılında Blair Cadısı‘nı izledikten sonra aylar boyunca her gece yalnız kaldığımda boğazıma yapışan o bilinçaltımdan gelen korkuyu unutmadığım için, bu sefer o rahatsızlığı hisseder hissetmez pes ettim. (Hani bu evde gece vakti tek başınayken cin hikayeleri okumaktan rahatsız olmak gibi birşey diyelim)

Paranormal Activity, dediğim gibi çok kuru, çok basit. Ancak yaptığı bu çok kuru işi son derece başarılı bir şekilde yapıyor. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Blair Cadısı’ndan sonra gelmiş geçmiş en iyi “amatör kamera çekimi” korku filmi Paranormal Activity.

Blair Cadısı gibi, seyirciyi gerçekten ordaymış gibi hissettirerek, klostrofobik bir pozisyona sokmak, Paranormal Activity’nin en büyük hedefi. Film, adeta seyirciye ‘bu olay gerçekten olabilir, korktukça negatif enerjinizle böyle olayları siz de kendi üstünüze çekebilirsiniz’ diyor. İnsan korktukça, negatif enerjisiyle bir kapılar falan açacağından korkuyor; yani kendi korkusundan korkuyor. Film, bir film olmaktan veya sanat eseri olmaktan çıkıp, izleyiciyi korkutmak, izleyiciye meydan okumak oyununa dönüşüyor (ve böylece bambaşka bir sanat eseri oluyor belki de).

Paranormal Activity’i izlerken aklıma HP Lovecraft‘ın okuyucuyu korkutmak isterken takındığı üslup geldi (zaten ne zaman istemiyor ki diyeceksiniz). Büyük usta Lovecraft’ın, hikayelerinde tekrar tekrar ısıtıp sunduğu, hatta bazen artık kabak tadı veren, ama son derece etkileyici bir sunumu vardır. Daha geçen gün okuduğum “The Tomb/ Lahit” adlı hikayesinin başlangıcında Lovecraft okuyucuya şöyle seslenir:

“Ne talihsizliktir ki, insanların geneli bazı açıklanamayan olayları (isolated phenomena) yargılarken yeterince sabır ve akıl göstermekten yoksundurlar. Bu olaylar ancak bazı çok hassas zihinler tarafından algılanabilirler. Geniş bir idraka sahip olan insanlar gerçek ve gerçek olmayan arasındaki farkın ne kadar belirsiz olduğunu iyi bilirler. Aslında, etrafımızdaki herşey, kişinin kendi bilincini ve algılarını açtığı kadar o kişiye görünür.” (tercüme edene kadar canım çıktı)

Lovecraft’ın burada anlatmak istediği olay, bizim Türk ve İslam kültüründe de aşina olduğumuz (diğer başka bütün kültürlerde de var olan) cin ve ruh gibi fenomenlerle kurulan iletişimdir. Bu iletişimi reddetmenin salt bir dar görüşlülük olduğudur. Lovecraft “karanlığın arkasında dolaşanlar” desin, İslamiyet “cin” desin, Hristiyanlık “ruh” desin… hepsinin sonuçta aynı kapıya çıkar.

Bilim-kurgu edebiyatında, insanlığın adeta kendi yaratıcısına başkaldırdığı ve bilimin ışığında yaratılma sebebini sorguladığı görülür. İlk bilimkurgu hikayelerinden biri olan Frankenstein canavarı gibi bir başkaldırı ve bir arayıştır bu. Bilim-kurgu edebiyatı, bilimin olabilirlikleri içinde, belli varsayımlarla yaratılan hikayelerdir. Korku edebiyatı ise (özellikle Lovecraft’ın “cosmic-horror“u) kendine yol gösterici olarak ne Tanrı’yı, ne de bilimi seçer. Gerçek korku edebiyatının tek tanrısı bilinmeyendir. Ögrenmenin ve bilginin sonu olmadağı bu hayatta aslında tek değişmez gerçektir bilinmeyen. İşte korku edebiyatının felsefesi, cazibesi ve gerçek gücü de burda yatmaktadır.

Benim için, Paranormal Activity, salt bu mantıkla, izleyicinin gerçeklikle arasındaki duvarları yıkıp, ona becerebildiği en somut ve yalın şekilde bilinmeyeni sergilediği için takdire şayan bir film. Bu sene en sevdiğim ilk 30 film arasına bile girmese de, bana 10 senedir (Blair Cadısı’ndan beri) yaşamadığım bir korku duygusunu yaşattığı için Paranormal Activity’e şapka çıkarıyorum.

http://www.paranormalactivity-movie.com/

Etiketler: , ,
 1. Tlgcndmr diyor ki:

  Bu filmin gerçekten uyarlanmış olan orjinali paranormal entity’dir zaten. http://www.imdb.com/title/tt1586261/

 2. berkay diyor ki:

  arkadaşlar kafadan atıpta kendinizi korkutmayın bu film gerçek olamaz burak haberin olsun

 3. cagri diyor ki:

  Film aslında bağımsız bir korku filmi olarak 2007 yılında Oren Peli tarafından yaratılıyor. Ardından festivallerde çok fazla beğeniliyor ve bütün ilgiyi üzerinde çekiyor. Bu sırada Steven Spielberg’in ortaklarından olduğu DreamWorks filmi satın alıyor. Bu olay sırasında yıl 2008’in başı. Filmi orjinal halinde mi bırakmaları gerektiği yoksa ekleme yapılmalı mı düşünüyorlar. Sonra filme birkaç rötuş yaparak, Steven Spielberg versiyonu şeklinde bütün dünyada vizyona sokuyorlar. Tabi bu arada filmin ünü yayılıyor, izleyen hayran kalıyor ancak filme ulaşabilen yok. Youtube ve diğer sitelerden yapılan viral reklamlar sonuç veriyor ve film Amerika’da kabak çiçeği gibi açılıyor. 100 milyon $’dan fazla gişeye ulaşan film yapanları güldürüyor, izleyenleri korkutuyor.”

 4. izabella diyor ki:

  arkadaşlar paranormal aktiviti gerçek kanıtlanmış lütfen gerçek diğil diye uydurmayın

 5. ceren diyor ki:

  yaa çok korkunç bi film bence gerçek

 6. ali emre diyor ki:

  ben pek begenmedim bence 2. film 1 … 1. film de 2 olmalıydı. filmde gercekler üzerinde kurulmus diyor dogrudur bunu eskilerden belli bilinen bi sey ama aramızda soyle bi farklılıklar var. arkdaslar seytan filmi vardı devıl asansörde o filmi izleyin onun seytan olmadıgını göreceksiniz. tıpkı bunda da böyle .. eminim ki amerikalılar cini bilmiyorlar cogu .. yada adını farklı biliyorlar ..

 7. Burak diyor ki:

  arkadaşlar bu filmi adamlar çekmemiş bu olaylar gerçek hepsi olmuş bu çekilenler evdeki güvenlik kamerasıyla küçük kızın kamerasından çekilmiş hepsi ölünce küçük kızla babaanne bulmuş polise vermiş panoramal2 de sonradan bulunmuş ondan geç verilmiş polise

 8. atliturk55 diyor ki:

  korku filmlerini çok izleyen şahıslar olarak filmin neresinden korktunuz anlamadım. şöyle olurmuydu. yok gerçek hayatta da yaşanabilir mi? aynı kurguları başka filmler için yaptığımızda dakikasında ölecek kadar korkunç filmler var.(şayet bu film korkunçsa)

 9. Burak diyor ki:

  Evet Arkadaşlar böyle filimleri izleyerek korkup uyuyamayan arkadaşlar için bi yöntemim var , çabuk uyuma yöntemi bu yöntemi kendim geliştirdim ve korkmadan uyuyorum , genelde herkezde müzikli kulaklık var , gece yatarken kulağınıza takın ve müziğin içindeymiş gibi hayal edin minimum 9 Dk. içerisinde kendiliğinden uykuya dalıcaksın ama Yorganı kafana geçirmeyi unutma :):)
  NoT : Bence böyle filimler izlemeyin Paranormal Activity Nedir Bu
  Paranormal=Anormal=Normal olmayan hareketler Activity= Aktiviteler=Yer zaman mekan bunu söylemememin nedeni Arkadaşlar böyle filmleri izleyen Arkadaşlar Böyle Başka Alemden olan vaRlıkların Kendilerinide Etkilemesi isteğidir Açıcak olursak Korkutulmayı Beklemeleridir , Böyle şeylere kafa yormayın muhabbet sararsa Sizinde Başınıza Gelebilir Tavsiyedir

 10. sinemm diyor ki:

  ben paranormal activitenin 1. filmini begendim ama 2. tam anlamıyla berbat olmus sinemada izledim ama iğrenç. bence 1 i 2 olsaymıs 2 de 1 olsaymıs bence daha anlamlı bir film olurdu diye düsünüyorum.

 11. gorcun diyor ki:

  İkinci filmin kötü olduğuna şüphem yoktu ama izleyeyim dedim. Sinemada izlediğime pişman oldum. Amatör kamera konsepti artık kabak tadı veriyor. Paranormal Activity’nin ikincisi ise son derece gereksiz bir devam filmi bence. Çok sıkıcı, ağır ve bilindik numaralarla oluşturulmaya çalışan gerilim. Sinemada izlemeyi düşünenlere gitmeyin derim.

 12. hido diyor ki:

  komedi filmi gibiydi arkadaşlarla kahkaha içinde izledik

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.