The Human Centipede (First Sequence)

 • Tarih: Mayıs 24th, 2010
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (15 votes, average: 7,73 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: Film Arşivi, H, KORKU SİNEMA, Murat 'Wherearethevelvets' Akçıl, YAZARLARIMIZ

Paylaş:

Yönetmen: Tom Six
Senaryo: Tom Six
Imdb Puanı: 5.7/10
Yapım: 2009, Hollanda Süre: 90 Dakika
Oyuncular: Dieter Laser, Ashley C. Williams, Ashlynn Yennie, Akihiro Kitamura

Yönetmen Tom Six’in kim olduğunu kesinlikle bilmiyorum ama bu filmiyle ortalığı birbirine kattığı bir gerçek. Sadece fragmanını izlerken bile acayip bir olayla karşı karşıya olduğumuzu filmi izleyen bazı kişiler sinema salonunu terketmişler. Bu çok yaygın bir şehir efsanesidir. Eskiden de izleyicilerden bazıları kalp krizi geçirirdi. Şimdikiler daha tedbirli anlaşılan.

Hikaye aslında “Hostel”in devam filmiymiş gibi başlıyor. Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin komünizm sonrası oluşan düzen boşluklarının tedirginliğinden yararlanan bu ve benzeri “ırkçı(?)” korku filmlerinin başıboş bir uzantısı diyebiliriz. Ama bir fark var ki burada kadim bir unsur hortlatılıyor; Nazizm. 70’li yılların en popüler istismar kaynağı olan insan üzerine yapılan deneyler, belirli bir zümrenin işi olmaktan çıkarılıp bireysel çabalara indirgenmiş.

Alman çılgın bilimadamı kategorisinden Dr. Heiter, üç köpeğinin yasını tutmaktadır. İlginç bir kombinasyonla sıraladığı köpeklerin fotoğrafını okşarken içimizin yağlarını eriten bu garip adam aslında basbayağı insan avlamaktadır! Evet! Tek bir otomobille kız başlarına Avrupa seyahatine çıkan Lindsay ve Jenny, hem o gece katılacakları partinin adresini hem de lastik değiştirmeyi bilmemektedirler. Aslına bakılacak olursa kayboldukları andaki tavırları ve verdikleri kararlar o kadar da abes değil (bu tür filmlerde kurbanların kendilerini öldürtmek için ellerinden geleni ardlarına koymadıkları göz önünde alınırsa). Fakat ondan sonra basiretleri mi bağlanıyor bilemiyorum, hep yanlış kararlar, hep motivasyondan yoksun davranışlar…

Doktorumuz emelini sonradan açık açık anlatsa da (asetat kağıdı ve tepegözle), kafamda tetikleyici unsurlar konusunda hala bazı soru işaretleri mevcut. Herneyse, talihsiz bir Japon turisti de getirince okey için dörtlü tamamlanmış oluyor; Dr. Heiter kolları sıvıyor. Yapılan işlemi açık vermeden nasıl anlatabilirim bilmiyorum (aslında filmin ismi gerekli ipuçlarını veriyor). Sindirim sistemini bir boru veya ip gibi düşünürsek, doktorun tüm yaptığı bu ipe boncuk dizmek oluyor. İş bünyeye alınanı boşaltmaya gelince, eh, orada bazı sıkıntılar yaşanmıyor değil. Ama bence bu komplikasyonlar bir bilimadamını yıldırmamalıdır. Bakınız, şu satırları yazdığım vakit bir doktorun yapay hücre ürettiği haberi yayınlanıyor her yerde. Bu yere gelmek kolay değildir elbette. Önce bazı amaçsız deneyler planlayacaksın, günlerini gecelere katıp operasyonlar yapacaksın, kobay olmamak için direnenleri ikna edeceksin, yok polislerle uğraşacaksın, yasakmış, bilmemneymiş…Ooooof!… Bir insanın hakettiği prestiji kazanması ne kadar zormuş hemşerim…

Yine de asıl düşünülmesi gereken şey her yerinden dengesizlik akan bir adamın evine gece gece neden gidilir? Alnında “ben sapık bir katilim” diye yazması mı gerekmektedir? İşin garip tarafı duvarlardaki resimler bile bas bas bağırmaktadır. Doktorun meymenetsiz suratı bir tarafa, dengesiz hareketleri ve ani öfke patlamaları, sokaktan geçen normal bir vatandaşa bile rahatlıkla tanı koydurabilir nitelikteyken polisler neden, nasıl kuşkulanmazlar anlamadım doğrusu.

Film yapı itibarıyle 80’li yılların sapık Japon filmlerine benziyor. Fakat Japonlar, pre-op hazırlıkları daha ayrıntılı anlatır, sonrasında da bazı birleşim yerlerini pansuman ardına gizlemezlerdi belki; fakat bu durumda film fazlasıyla iğrenç ve edepsiz olabilirdi. Filmin bütçesi çok düşük, o yüzden bazı eksiklikleri hoş görüyoruz. “Hostel” gibi başlayıp Japon Body Horror janrına geçen, kurtulma çabalarında ise 80’li yılların ucuz Slasher’larının saçma havasını taşıyan bir film “The Human Centipede”. Saçma derken (filmde bunlar olmuyor ama) katilin tam öldürülmeden geride bırakılması, katilin yanında bıçak ya da başka bir silah unutulması, kaçayım derken sapığın kucağına düşme ya da katilin süper güçlerini kullanarak her yerde aynı zamanda bulunabilmesi gibi mantık hatalarından bahsediyorum. Ne bileyim; diyelim ki başına bazı talihsizlikler gelmiş, insan içine çıkamayacak duruma gelmişsin; kendine biraz zaman tanıyarak mantıklı bir plan yapıp, zaten üflesen yıkılacak sapık doktoru alt etmek için kontrollü hareket etmez misin? Bu filmde edilmiyor.

Filmin yeniden üstünden geçersek çok rahatsızlık verici olduğunu, diken üstünde ve sıkılmadan izlendiğini belirtmem gerekiyor. Bazı eksiklikleri olacaktır tabii ki. Ben yine de yönetmenin iyi niyetini ve demode janrları cesurca yenileme çabasını göz önünde bulundurarak bu filmi herkese öneriyorum. Böyle manyak filmlere sık rastlanmıyor zira. Ha, bu arada; filmin “Full Sequence” alt başlıklı bir devamının da şu an prodüksiyon aşamasında olduğunu muştulayayım.

Murat “Wherearethevelvets” Akçıl

Etiketler: , , , , , , , ,
 1. wiler diyor ki:

  son 2 yıl içinde ‘bana korku filmi önerir misin/film önerebilecek misin?’ diye soran herkese cevabımda bu film oluyordu. aradan aylar geçiyor ve tekrar izliyorlardı. o kadr zekice usta bir yönetmen, iyi işlenmiş bir senaryo ve iyi oyunculuklar yoktu. ama aması çoktu işte !
  ikinci seri daha bir başarılıydı. ve bu sene sonunda muhtemelen izleyeceğimiz üçüncü film ayakları baş edecek artık eminim

 2. nOmeRcY33 diyor ki:

  Valla tıp okudugumdan sanırım bu tür manyak doktorlar ilgimi çeker ve izlerim. Bizim doktorun rolüne bu abiden başka birini koysan o film izlenmez hale gelir . O kadar yakışmış role . Ama filmdeki kızlar da bir o kadar yeteneksiz. Konu itibariyle çok farklı ama maalesef işlenişi o kadar başarılı değil . Korku ve gerilim ögeleri yetersiz. Genel kanının aksine ben beğendim .

  Unutmadan :
  “I hate human beings.”
  “Feed her! Feed her! “

 3. Korkulukk diyor ki:

  Bu yorumda filmle ilgili ”spoiler” vardır! Uyarmadı demeyin.

  Amerikanlar Avrupa’da 2! Varlıklı bir adam (Hostel’da adam’lar’dı) hasta zevkleri uğruna eline düşen kurbanlara hunharca işkence ediyor (deney falan fasa fiso). Kurtulma şansı elde eden kurbalardan biri, gördüğü onca korkunç şeyden sonra arkadaşını da kurtarmak için yeniden korku yuvasına dönüyor. Filmin sonlarına doğru, Uzak Doğulu arkadaşımız (tıpkı Hostel’daki gibi) gereksiz repliklerin ardından -söz konusu karakterin film boyunca gösterdiği yaşam mücadelesini hiçe sayan- gereksiz bir intihara kalkışıyor… falan filan. Tüm bu detaylar filmi izlerken bol bol Hostel’ı anmama sebep oldu. The Human Centipede’in Hostel’dan farkı ise işkence sahnelerini ve pornografiyi ticari bir amaç olarak kullanma olayına girmemesi. Muhtemelen filmi kurtaran şey de bu. Zira Murat’ın da yazısında fazlasıyla değindiği gibi karakterlerin kritik anlarda verdikleri kritik kararlar kesinlikle inandırıcı olmaktan uzak, filmi zedeleyen bir nokta iken filmin sonunda üzerinizde bıraktığı hisse bir sebep bulmak çok da kolay değil.

  Bu arada iki Amerikan ve bir Japondan (üstelik kamyon şoförü bir Alman’ın deney için uygun bulunmamasından sonra seçilen bir Japon) oluşması sizce öylesine bir tercih mi? Hiç sanmıyorum. İşte filmle ilgili en çok hoşuma giden detay bu soruya türettiğim yanıtlar oldu.

  The Human Centipede son derece ilginç, etkileyici, rahatsız edici, hasta bir film. Ama tüm bu özellikler bir korku filmini ‘iyi’ sıfatıyla değerlendirmek için yeterli olur mu? Bence olmamalı. Ancak şurası su götürmez ki türün takipçileri için yaşanması zorunlu bir deneyim.

 4. gorcun diyor ki:

  Evet dün izledim bugün aklıma geldi yine midem bulandı. Nasıl bir kafayla yazılıp çekilmiş hala aklım almıyor.

 5. wherearethevelvets diyor ki:

  Orçun ben en başından beri sana isminle hitap ediyorum! Onun için mi bana Murat Akçıl diye resmi resmi sesleniyordun? Burada hepimiz kardeşiz.
  Film gerçekten asap bozucu. Hiç de şakası yok ayrıca.

 6. gorcun diyor ki:

  Bu filme böyle mizahi bir yazı yazman iyi olmuş Murat. (şahsen tanışmasak da soyadı kullanmıyorum hoşgörürsün umarım :) Film beni ciddi anlamda gerdi ve gerçekten sinemada izliyor olsaydım hiç yapmadığım bir şey olsa da salonu terkedebilirdim.

  Konuyu okuyunca komik gelebilir ama film konuyu mizahi bir üslupla işlemiyor. Son derece ciddi, rahatsız edici hatta mide bulandırıcı. Evet, malum sahne midemi bulandırdı. Filmi izlerken bu oyuncular kim, bu güzelim kızlar nasıl bu rolleri kabul edip, oynamışlar? Onlar oynamasalardı acaba kim oynardı? Doktor gerçekten psikopat mı? Japonlar gerçekten bu kadar geveze mi? gibi soruları kendime sorup durdum. Bir daha izlermiyim derseniz hiç sanmam. Ama devam filmini izleyeceğim. Öyle de manyak biriyim.

 7. gorcun diyor ki:

  Yorumlar çok merak ettirdi. Henüz izlemedim ama adını çok duyuyorum, arşivimde de bir süredir var. Uygun bir zamanda izleyeceğim. King of Horror yorumuna çok güldüm :)

 8. KING OF HORROR diyor ki:

  Manyak filmler kategorisine kafadan girecek bir film.Bu Almanlardan orjin itibariyle böyle meymenetsiz tipler,suratlar çok çıkıyor anlaşılan.Filmi seyrederken odaya biri girecek de görecek diye acayip tedirgin oldum.Erotik film seyrederken bile yaşamadığım bir tedirginlik bu.

 9. hardcorekaan13 diyor ki:

  Film korku olarak etkilemesede psikolojik olarak gerçekten iyiydi bi an bu olayin gerçek oldugunu düsündüm herkesin midesi kaldırmaz bu filmi bence

 10. Melisa AYDIN diyor ki:

  izledim az önce, sanırım bir ağrı kesici almalıyım:) Cidden çok yoruldum filmden kasvet çöktü yahu üzerime. gerçekten hasta bir film. Sinirleri sağlam olmayan izlememeli.Şu hasta ruhlu doktorlar da en korkunç kabuslarımın başrol oyuncusu gibidir. Kolay kolay korkulu rüyadan korkmam ama manyak doktorların eline düştüğüm rüyalarımdan da biri beni uyandırsın isterim yani:)

 11. gulsah baykal diyor ki:

  Filmin sonunu çok üzücü buldum ben. Yine de değişik bir film.

 12. Bulbasaur diyor ki:

  1 hafta önce fragmanı youtube da görmüştüm şimdi bu yazıyı okuyuncada tasdiklendim 😉 şimdi indiriyorum bakalım nasıl bi film ama konusu harbiden psikopatça insanlardan kırkayak brrrrr…

 13. Mehmet diyor ki:

  Böyle filmler gerçekten çok güzel oluyorlar ama ben devilboy’a da katılmıyor değilim o mal herif keyif yapacağına yaptığı pisliklere bak :)

 14. devilboy diyor ki:

  Kesinlikle hasta Melisa. Doktoru tanıyınca ilk yorumumun ne kadar anlamsız olduğunu anladım:)

  Bu arada filmin yazarı inceleme yazısının en altındaki, screenshotsların hemen üzerindeki isimdir arkadaşlar. Çok sık karıştırılıyor bu durum özellikle belirtmek istedim..

 15. Melisa AYDIN diyor ki:

  Yok artık dedirtecek bi konu bu. İnanılmaz cesaret böyle bir film yapmak.İzlemedim ama bir yandan hastane fobilerini tetikliyor, bir yandan klastrofobik dehşet yaratıyor, bir yandan anladığım kadarı ile kurtuluş için mutlu bir sondan çok karamsar ve kötü bir sona sürüklüyor gibi.Öyle bir kötülük varki bu filmde hasta ruhlu doktorun zihninden kurtulmak olanaksız gibi duruyor. Mutlaka izlemeliyim, hasta bir film bu.

 16. Reflection diyor ki:

  aa evet wherearethevelvets demiş. Afedersin hehe 😀

 17. wherearethevelvets diyor ki:

  Sıkılmadan izliyorsunuz diye ben söylemiştim ama farketmez.
  Neden acaba izleyen herkes kendini kurbanların yerine koyuyor? Eşimle ben de aynen böyle hissettik. Brrrr! Düşmanımın başına vermesin, çok b*ktan bir durum.

 18. Reflection diyor ki:

  2 gün önce fragmanı sitede gördüm (aslında uzun zamandır sağda tepede görüyordum neyse..) filmi hemen indirdim izledim. devilboy’unda dediği gibi filmi sıkılmadan baştan sona izliyorsun. Hatta film sonrası hangi arkadaşınla sohbete girersen filmden bahsetmende büyük olasılıktır 😀 yaw iğrenç sahneler var. aslında bir çok filmle kıyaslarkan bu sahneler masum kalır ama yine de iğrenç işte 😀 3 insanın başına gelen şeyi ben yaşasam ne olurdu acaba diyerek yaşamadığın bir hayatı düşünmeye başlıyorsun. bence herkes bir izlesin öyle konuşalım :)

 19. devilboy diyor ki:

  Ulan, fıstık gibi iki kız gece vakti kapına gelmiş yardım için.. Keyfini çıkaracağına niye kırkayaklık yaparsın anlamıyorum :)

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.