Top 15 Kurt Adam Filmleri

 • Tarih: Şubat 8th, 2010
 • Ekleyen
 
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan (83 votes, average: 7,88 out of 10)
Loading...Loading...

Kategoriler: KORKU SİNEMA, Korku Sinema Toplist, Yasin 'Devilboy' Karakaya, YAZARLARIMIZ

Paylaş:

2010’un iddialı yapımı ‘Wolfman”in yeniden çevrimi 12 Şubat’ta ABD’de, 19 Şubat’ta da ülkemizde gösterime girmeye hazırlanıyor. Bu sıralar korku dünyası ‘yarı insan, yarı hayvan’ bu yaratıklara yeniden odaklanmışken korkusitesi kendi ‘en iyi kurtadam’ listesini oluşturmazsa olmaz diye düşünüp, toplistlere eklenmek üzere bir ‘Top 15 Kurt Adam Filmleri’ listesi hazırlamaya karar verdim. Her ne kadar ‘iyi’ kurtadam filmleri bir elin parmaklarını geçemese de bu alt türde ses getiren önemli bir kaç film var. Listeyi oluştururken bu seferlik site yazarlarına danışmadım. Dolayısıyla liste tamamen kendi şahsi beğenimdir; o bakımdan -özellikle ilk beş sıra-görecelidir. Başlayalım..

15- An American Werewolf in Paris (1997)

Amerikalı kurtadam bu kez Paris’de!.. ‘An American Werewolf in London”ın devamıymış izlenimi verilerek kotarılan film döneminin efektlerini başarıyla uyguluyor. 18 yaşındaki Serafine’in babası Londra’da ölümcül bir salgın hastalık neticesinde ölmüştür. Kan bağı sayesinde, ne zaman dolunay olsa Serafine güzel keskin dişlere ve ekstradan bir kaç tüye sahip olur. Çünkü babası bir kurtadamdır ve ölümündeki esrarın ardında bu yatmaktadır. Yeni aşkına yardım etmek isteyen Andy ise tahmin edebileceğiniz gibi, kısa süre içinde kendini de bir kurtadam yapmayı becerir ve olaylar gelişir. Özellikle karanlık Paris tasviri ve bol kurtadamlı kovalama sahneleri oldukça başarılı.

14- I Was A Teenage Werewolf (1957)

1985 yılı yapımı Michael J.Fox’lu ‘Teen Wolf”den önce sinema tarihinin ilk ‘genç kurdu’ 1957 tarihli bu filmde ortaya çıkıyor. Üstelik bu b film klasiği ‘Teen Wolf’ gibi komedi öğeleri içermiyor. Korku daha ön planda..Michael London’ın genç kurdu canlandırdığı filmde, mutsuz bir genç olan Tony Rivers’ın terapi görmek için bir psikiyatriste gitmesi ve doktorun onu bir kurtadama çevirmesi sonrası gelişen olaylar anlatılıyor.

13- The Night of the Werewolf (1981)

İspanya’nın Lon Channey’i Paul Naschy’in hem yönetip hem de kurtadam olarak başrolüne soyunduğu film 80’lerin kurtadam furyası esnasında çekilen ancak kulak arkası edilen yapımlarından. Filmde asıl olarak kanlı kontes Elizabeth Bathory’nin hikayesi esas alınmış ve olaya kurtadam dahil edilerek konu genişletilmiş. Kurtadam karakteri gayet başarılı. Filmin orjini ‘El retorno del Hombre-Lobo’ ismini taşıyor.

12- Underworld (2003)

Underworld filmi, vampirler ve kurtadamlar etrafında geçen modern bir Romeo & Juliet hikayesi. Bu hikayedeki aşıkların biri kurtadam, diğeriyse bir vampir. Underworld, vampirlerle kurtadamlar arasındaki eskiden kalma yıkıcı ve kanlı bir savaşa karşı kurgulanmış bir film. Başrolde Beckinsale’i 10 adam gücünde zarif bir savaşçı vampir Selene olarak izliyoruz. Her ne kadar asli görevi kurtadamları öldürmek olsa da, savaşı sonlandırmak isteyen Michael’a aşık olunca hayatlar bir anda değişiyor. Dijital yaratık ve canavarlara hiç bir zaman ısınamasam da modern tarihli kurtadam temalı filmler içinde ‘Underworld’ en iyisi gibi duruyor..

11- Silver Bullet (1985)

Sinemaya uyarlanan Stephen King adaptasyonlarının en zayıflarından biri olarak kabul edilmesine karşın kurtadam listemde kesinlikle yer alabilecek bir film, ‘Gümüş Kurşun’.. Konu şöyle; Sessiz, sakin, huzurlu Tarker Mill kasabasında halk iyi komşuluk ilişkileri içerisinde günlük işlerini yapmakta ve kilise için çalışmaktadır. Kasaba da günler bu şekilde huzur içerisinde geçerken bir gece aniden vahşi cinayetler işlenmeye başlar. Kasaba halkı bu cinayetleri sapık bir katilin işlediğini düşünmektedir. Ancak Marty adındaki bir genç olayların sorumlusunun bir insan değil kurt adam olduğuna inanmaktadır.

10- The Curse of the Werewolf (1961)

Hammer Film örneği “The Curse of Werewolf / Kurtadam’ın Laneti” 1961 yapımı.. Kurtadamı Oliver Reed’in canlandırdığı bu film, o dönemde Dracula, Frankenstein ve Mumya motifleri kadar kalıcı olmamıştır. Bu, kurtadam mitinin belli bir romana bağlı olarak değil de kulaktan duyma bilgiler ve araştırmalarla karşımıza getirilmesine bağlanabilir. Yani vampirlerin arkasındaki bir Bram Stoker veya Frankenstein’ın temelini atan bir Mary Shelley yoktur kurtadam filmleri için. Filmdeki genç adam babası annesine tecavüz ettiği için lanetlenerek kurtadama dönüşmüştür. Lanet, kendisinin hiçbir suçu olmamasına karşın bir kaderi yaşamaya mahkum edilme kurtadam inancının klasik unsurlarından birisidir. “The Curse of the Werewolf”da lanetin sebebi cinsel şiddettir ve babasının cezasını oğlu çekecektir.

9- The Company of Wolves (1984)

“The Company of Wolves” Kırmızı Başlıklı Kız hikayesini bozucu bir mantıkla kurtadam filmine çevirmiştir. Efsaneleşmiş kısa öykülerden oluşan film, zihinlerde ormanda yarattığı atmosferle ve kullandığı kitsch efektlerle kalmıştır daha çok. Tabii en önemlisi de peri masalı filminin içine kurtadam motifini sokmasıdır. Yani alt türde kendine bir yol açmasa da alt türün kült bir filmi olarak konumlanmayı becermiştir.

8- Bad Moon (1996)

‘Near Dark’ ve ‘The Hitcher’ gibi klasiklere imza atmış olan Eric Red’den modern bir kurtadam hikayesi. Başarılı efektleriyle dikkat çeken filmde kurtadam lanetiyle lanetlenen bir adamın, ziyarete gittiği kızkardeşi ve yeğenine hayatı zindan edişi anlatılıyor. Özellikle ormanın orta yerinde bulunan bir evin çevresinde geçen ve kapalı alanda kısılı kalmanın çaresizliğini anlatan film bu yönüyle gerilimi artırıyor.

7- The Wolf Man (1941)

Gotik korku edebiyatından sinemaya ‘kurtadam filmi’ olarak transfer olan mitin sinema tarihindeki ilk örneği 1935 tarihli “Werewolf of London” filmi olsa da, asıl öncüsü “The Wolf Man”dir (1941). Bu yapıt, özündeki hikaye, motifler, mitik öğeler ve gidişatıyla bütün alt tür filmlerine öncülük etmiştir. Hatta kurtadam motifinin canavar kavramından sıyrılıp alt türe dönüşmesinde de ana etkenlerden biri olmuştur. Bir medyumun kendisini ısırmasıyla birlikte kurtadama dönüşen bir aristokratın öyküsünün anlatıldığı filmde Lon Channey Jr. unutulmaz bir performans sunuyor.

6- Wolfen (1981)

1981 yapımı “Wolfen”de bir grup Amerikan yerlisi New York’un fakir bölgesinde kurtadam olarak hayatlarını sürdürmekte ve insanları avlamaktadır. İnsan formunda yüksek binalarda işçi olarak çalışan bu kurtadamlar kendilerini toplumlarının elit savaşçıları olarak görmektedirler. Modern büyük şehir yaşamına uyum sağlayan ve ava çıkan Kızılderili kurtlar, Kızılderili kurt savaşçı idealinin modern bir yorumu gibidir. Kısa süre önce yazarımız Murat Akçıl’ın da incelediği ilginç bir kurtadam filmi..

5- Wolf (1994)

Kurtadam filmleri 80’lerdeki yenilenme arayışında yüzde yüz anlamda başarılı olamamış ve yine ilgi görmeyen bir alan olarak kalmıştır. Ta ki 1994 tarihli Mike Nichols imzalı “Kurt” filmine kadar. Film, alt türü modern şehir hayatına uyarlarken, kapitalizm taşlaması depolayan dramatik yapısıyla dikkat çekiyor. Jack Nicholson’ın başrolünde oynadığı yapım, kurtadama dönüşen ana karakterin patronunun kızına aşık olması gibi hikayenin özündeki birçok şeyi değiştiriyor. Yani merkezdeki karakterin kendisi bir burjuva değil de tam tersine bir orta sınıf mensubu olarak konumlandırılıyor. Böylece ana olay örgüsünün özündeki ‘sevgili’ mantığı tam tersine çevrilmiş oluyor. Jack Nicholson performansı gerçekten görkemli..

4- Dog Soldiers (2002)

Kurtadam ve savaş korku filmlerinde hep birarada gitmiştir. 2002 yapımı “Dog Soldiers’da İskoçya’da bir dağda tatbikat yapan İngiliz askerler özel bir askeri birim komutanına rastlarlar. Ekibini kaybeden asker, çevrede gezinen korkunç varlıklardan söz etmektedir. Bir süre sonra özel birim komutanının bahsettiği gizemli varlıklar kendini göstermeye başlar ve askerler kurtadamların saldırısına uğrar. Müthiş özel efektleri ile öne çıkan İngiltere yapımı ‘Dog Soldiers’ 2000’lerin en başarılı kurt adam filmlerinden biri olmayı başarıyor ve listeye dördüncü sıradan giriyor.

3- Ginger Snaps (2000)

2000 tarihli psikolojik gel-gitleri ilk reglini yaşayan bir karakterin gözünden özetleyen “Ginger Snaps” bir çizgi roman uyarlaması. İki devam filmi çekilen yapımın, bastırılmış aile içi iletişimsizliğin, seks arzusunun ve daha nice şeyin açığa çıktığı belki de en ‘gore’ kurtadam (daha doğrusu kurt kadın) filmi olduğunu söyleyebiliriz. Bir çift sevgili yerine iki kız kardeşi merkeze yerleştiren yapıt, kurtadama dönüşmeyen karakterin dış sesiyle akıyor. Yani aslında Ginger Snaps karakterinin psikolojisini dışarıdan bir bakışla gözlemliyoruz. Filmin, bu sayede alt türün yönünü değiştirdiği söylenebilir. Çünkü kurtadam kavramı, toplumun içindeki her türlü bastırılmış psikolojik sorunu dışavurmak için kullanılan bir motife dönüştü artık. Bknz; Twilight..

2- An American Werewolf in London (1981)

“An American Werewolf in London”, Londra’ya geldikten sonra kurtadama dönüşen bir Amerikalının, o dönemden sonra hayatındaki psikolojik değişimini ve gençlik aşısı almış gibi hareket etmesini ele alıyor. Kısacası film, aristokratların var olduğu 19. yüzyıl coğrafyasını günümüze taşıması açısından önem arz ediyor. Zira kurtadamı modern şehir hayatına transfer eden ilk sinema eseri ‘An American Werewolf in London”dır. Film, alt türün temelinde yatan ‘ana karakterin kurtadama dönüşmesi’ mantığına dokunmamıştır. Ancak efektler ve tempo açısından daha doyurucu olmayı becermesinin yanında, ABD karşıtı bir politikayla da fark yaratmıştır. Hiç şüphesiz ki kurtadam dönüşüm sekansı hafızalara kazınmıştır.

1- The Howling (1981)

Dürüst ve popüler TV spikeri Karen White, ekran karşısında çok fazla göründüğü için bazılarının nefretini de çekmiştir. Bu sebeple de peşine bir seri katil düşmüştür. Onun ölümüne tanıklık eden Karen, bu sefer de psikolojik rehabilitasyon için ormandaki evinin yolunu tutar. Ancak orada da kurtadamlar peşini bırakmayacaktır… Joe Dante imzalı yapıt, kurtadam filmlerinde devrim niteliğinde bir eser. Zira alt türe kurt kadın motifini ilk kez sokmasının yanında, kurtadam imgesini dünyayı tehdit edecek hale getirerek de fark yaratıyor. Aynı zamanda film kurtadam konusuna kara mizahla da yaklaşıyor. Yukarıda ‘Silver Bullet’ da bahsedilen kurtadamların patolojik, seri katiller olarak tasvir edilmesinin en güzel örneğini bu film oluşturuyor. Bazı tarihçiler geçmişte mahkemelere çıkarılmış kurtadamların olası seri katiller olduklarını iddia eder, ancak buna dair elde kesin kanıtlar yoktur.

Yasin ‘Devilboy’ Karakaya

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
 1. dawsonxxx diyor ki:

  An American Werewolf in London bana bu filmi izlemem için link verirmisinz lütfen

 2. atropat diyor ki:

  Batuhanmilyon ismini unuttugun bir film varsa hangifilm.net sitesinde sana yardimci olmaya calisacaklardir 😉

 3. batuhanmilyon diyor ki:

  Rica etsem diğer kurt adam filmlerini de yayınlayabilirseniz sevinirim… yıllar önce bir film izlemiştim küçükken 2000-2008 arası bir kurt adam filmi genç bir oğlanı kurt ısırıyordu bide başka bir film vardı kurt adam vardı ama kurt adam aslında kadındı erkek arkadaşının birlikte olduğu bütün kızları öldürüyordu… bu filmlerin adlarını rica etsem? lütfen

 4. samsonetti diyor ki:

  En İyiler
  1-The Howling
  2-American Warewolf
  3-Fright Night Tabi Eski Versiyonu Şu Anda Bu Filminde Yeni Bir versiyonu Çekildi Ama Eskisi Çok Daha Güzel.

 5. bos ver diyor ki:

  underworld dünyanın en guzel vampir kurt adam filmi ustune fılm tanımam

 6. sixclap diyor ki:

  buse hanım sizin bahsettiğiniz film (NEVER CRY WEREWOLF) bu isterseniz bakın.

 7. werewolf diyor ki:

  bana göre en iyisi wolf filmi bi de şunu savsiye ederim The Howling Reborn

 8. WoLfTR diyor ki:

  Underworl un ustune kurtadam filmimi var

 9. buse diyor ki:

  kurt adamlı bi film izlemiştim ama ismini hatırlamıyorum sadece filmin başında bi grup arkadaş aralarına konuşuyor ve sonra motosikletli bir adam geliyor ve o grup içindeki bi kzla konuşuyor tokalaşıyorlar adam gittikten sonra kız adamın avcunun içinde tüyler olduğuu farkediyor bu filmin ismini bulabilirmisiniz lütfenn çok önemli ??

 10. bloodyreaver diyor ki:

  ilk sıramda olması gereken kurt adam filmi bu listeden the howling olurdu, howling üstüne kurt adam filmi daha izlemedim, umarım yenisi çekilir.

 11. alican diyor ki:

  en iyisi ve en güzeli an amerıcan werewolf in paris

 12. gulsah baykal diyor ki:

  Wolf filminde Jack Nicholson’ın tuvalette “alanını işaretlemesi” dehşet komik ve süper bir sahneydi benim için. Ben dolunaydan dolunaya kurt adam değilim kurtluk her daim içimde der gibiydi:)

 13. Nyarlathotep diyor ki:

  Dog Soldiers da benim ilk sıramda olurdu muhtemelen.

 14. devilboy diyor ki:

  Teşekkürler Murat. Company of Wolves biraz geride kaldı benim listemde ama olsun dediğim gibi göreceli 😉 Bu arada bazı film tanımlamalarında Aysıt Genç’in Cinedergi’de yayınlanan kurtadam dosyası yazısından yararlandım. Yazıda belirtmeyi unutmuşum..

 15. wherearethevelvets diyor ki:

  Çok güzel bir liste. Yasin ellerine sağlık Yasin.
  Bu arada benim listemde ilk sırada Company of Wolves olurdu.

Yorum Yaz

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız.